poniedziałek, 12 maja 2014

Systemy krytyczne dla bezpieczeństwa, wbudowane i czasu rzeczywistegoSystemy wbudowane (albo: systemy kontrolne) = embedded systems (control systems), systemy krytyczne dla bezpieczeństwa = safety-critical systems, systemy czasu rzeczywistego (albo: systemy nadążne) = real-time systems. Systemy krytyczne dla bezpieczeństwa są z reguły systemami wbudowanymi, wiele z nich jest także systemami czasu rzeczywistego.

Nie rzucają się w oczy tak, jak obecne wszędzie laptopy, tablety i smartfony, ale naprawdę jest ich znacznie od nich więcej: systemów wbudowanych, sterujących dziesiątkami miliardów urządzeń: pralek automatycznych, pomp paliwowych, samochodów, wind, instrumentów medycznych, robotów przemysłowych, statków i samolotów.

Nie pisze się o nich tak wielu socjologicznych dysertacji jak o Facebook ’u, Twitterze i Google, ale zmieniają one świat, w którym żyjemy, o wiele bardziej: systemy krytyczne dla bezpieczeństwa, którym codziennie – nie myśląc o tym – powierzamy i zawdzięczamy nasze życie i zdrowie.
Nie generują takiej masy tajemniczo brzmiącej terminologii jak wielkie zbiory danych (big data), ale to one właśnie tworzą większość tej oszałamiającej masy danych: systemy czasu rzeczywistego, pozwalające elektronice i oprogramowaniu reagować na zmiany środowiska niemal tak zwinnie i szybko, jak organizmy żywe, dzięki czemu świat zaludniają już dziś miliardy robotów, wykonujących zamiast ludzi prace szczególnie uciążliwe, trudne i niebezpieczne.

Firmom, tworzące produkty zawierające takie właśnie systemy - choć nie jest o nich tak głośno jak o informatycznych molochach, tworzących nieporadne systemy IT, które nam wszystkim utrudniają życie – tym firmom właśnie zawdzięczamy w ogromnym stopniu sukcesy polskiej gospodarki, eksportującej coraz skuteczniej wysoką technologię światowej klasy.

Awarie systemów krytycznych dla bezpieczeństwa są szczególnie tragiczne i bolesne, takie jak na przykład katastrofa w Smoleńsku. Przyczyną tej i wielu podobnych awarii nie była jednak zawodność technologiczna, lecz nieumiejętność uwzględnienia w ich projektowaniu czynników psychologicznych, przez co wzrasta ryzyko niepoprawnych działań ich operatorów, zwłaszcza w stresie.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz