środa, 9 lipca 2014

Oszacowanie kosztów i korzyści metod zwinnych

http://www.computerworld.pl/konferencja/agile2014/start

Oszacowanie kosztów i korzyści metod zwinnych

Warsztaty

Chodzi o to, żeby być sprawnym i skutecznym, w sposób dostosowany do potrzeb sytuacji, a nie lekkim za wszelką cenę.

W XVII wieku, na polu bitwy używano i zwrotnych, lekkich dragonów, i ciężką husarię. Husaria ugrzęzła wprawdzie w bagnach w bitwie pod Korsuniem, gdzie uległa zwinniejszym wojskom kozacko-tatarskim, ale lekka dragonia nie mogłaby za to wygrać szarży pod Kircholmem. Dobry dowódca dostosowuje taktykę do potrzeb, a nie na siłę stosuje rzekomo uniwersalne rozwiązanie niezależnie od sytuacji.Pamiętacie początek filmu „Apocalypto”? Pierwotna grupa łowiecka składała się kilku, najwyżej kilkunastu osób. Łowy miały znany z góry, ogólny cel, ale szczegóły ustalano każdorazowo dopiero w trakcie polowania. Cel był często zmienny: mówiąc w uproszczeniu, nie chodziło o to, aby koniecznie upolować tapira, ale by upolować jakiekolwiek zwierzę, które zapewniłoby żywność.


Kiedy jednak budowano piramidy, grupa łowiecka nie wystarczała. Korzystniejszy był inny tryb działania: planowany zawczasu, trwający długie lata, realizowany przez rozbudowaną, hierarchiczną organizację. Zarządzanie procesem wymagało obszernej biurokracji, o czym świadczą dobitnie archeologiczne dane także ze starożytnego Egiptu, a los szeregowych pracowników w takim przedsięwzięciu – przypomnijmy sobie sceny filmu, pokazujące robotników w kamieniołomie wapienia – nie był ani miły, ani pozwalający na wykazanie inicjatywy i pomysłowości.
 
Mała, samoorganizująca się grupa, umiejąca elastycznie dopasować tryb działania do umykającego celu, sprawdza się lepiej w wielu przedsięwzięciach, ale do osiągania celów niezmiennych, wielkich i skomplikowanych, działalność planowana i organizacja hierarchiczna bywają skuteczniejsze. Ta zasada jest do pewnego stopnia prawdziwa również dzisiaj, również w branży IT. Na ile pozostaje ona prawdziwa, a na ile można i warto tę zasadę podważać i próbować innego podejścia? Spróbujmy policzyć - o tym są te warsztaty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz