środa, 23 lipca 2014

Psychologia projektów IT

Odbyła się pierwsza edycja warsztatów "Psychologia projektów IT", zorganizowanych przez Computerworld.

Kilka spostrzeżeń:

  • Nadal pokutuje mniemanie, że programiści, to odmienna, szczególna grupa o nietypowym profilu psychologicznym, wymagająca jakiegoś niezwykłego podejścia od menedżera. Oczywiście, tak nie jest... ale w warsztatach trzeba będzie brać to przekonanie pod uwagę i tłumaczyć, jak sobie radzić z programistami... choć w rzeczywistości robi się to nie inaczej, niż ze stolarzami :)
  • Uczestnicy widzą możliwości psychologii głównie przez pryzmat rozmaitych scenek i historyjek, które chce się oglądać i przedyskutować, co w tej sytuacji należy zrobić, jak się zachować. Znaczenie psychologicznych mechanizmów w procesie pozyskiwania i analizy wymagań, przy podejmowaniu decyzji, przy zarządzaniu ryzykiem oraz przy projektowaniu interakcji systemu z użytkownikami, jest niezrozumiałe i niedoceniane. Wiele wysiłku wymaga od prowadzącego warsztaty przekonanie uczestników, że psychologia w IT to nie tylko interpersonalne sztuczki i zabawne scenki!
  • Ogromna jest siła przekonania, że psychologia dysponuje potężnymi i skutecznymi narzędziami, pozwalającymi manipulować (oczywiście, w dobrym celu!) ludźmi. Tłumaczenie, że tak nie jest, że psychologia naukowa bardziej opisuje mechanizmy, niż podaje recepty, jak szybko skłonić ludzi do innych niż dotąd zachowań, spotyka się z niedowierzaniem albo budzi niezadowolenie.Mocny przykład, tłumaczący popularność szalbierczych metod, na przykład NLP.
Też wierzycie w NLP i inne modne bzdury? Polecam blog Tomasza Witkowskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz