sobota, 15 listopada 2014

Ilu developerów statystycznie powinno przypadać na jednego testera w projekcie Agile?

"Ilu developerów statystycznie powinno przypadać na jednego testera w projekcie  Agile?" - takie pytanie dostałem mailem.

Moja odpowiedź:

Cześć,

Nie ma, po prostu NIE MA takiej liczby, bo zespoły agile z definicji nie mają określonych ról. Czyli jedna i ta sama osoba może być np. w 50% programistą, w 50% testerem, albo naprzemiennie, albo jeszcze inaczej (w TDD np.). Czyli, nawet gdyby znany był procentowy udział pracy zwanej testowaniem w typowym przebiegu (sprincie), nie dałoby się tego przełożyć na liczbę osób, bo to zależy od tego, kto co robi, i na ile. W zespole może w ogóle nie być "testerów", a testowanie odbywać się.


Po drugie, nie da się podać jednej liczby określającej typowy procentowy udział czynności testowych w sprincie (czy w jakimkolwiek zresztą projekcie, Agile czy nie), nie znając takich czynników jak:

  • wymagany poziom jakości
  • wymagany poziom istotności oszacowań jakości
  • trudności techniczne danego typu testów (np. czy trzeba np. do nich ustawiać trudne w obsłudze środowiska, narzędzia)
  • jakie inne stosuje się środki zapewnienia jakości (np. dramatycznie inna będzie ilość pracy testowej tam, gdzie wymagania są kiepskie i tam, gdzie są znakomite i zwalidowane)
  • czy i jakie wykonuje się testy poza sprintem (jakieś akceptacyjne, integracyjne, regresji np.)
  • czy testy regresji, które oprócz testów nowej funkcjonalności trzeba wykonać, są już zautomatyzowane, czy nie.
Taki udział może się znakomicie wahać od 10% do 70%, zależnie od sytuacji!


W ogóle próba takiego określenia świadczy o dość gruntownym niezrozumieniu idei agile - to nie "PM" czy inny guru ma to określać, tylko każdy zespół scrumowy sam o tym ma decydować, stosownie do sytuacji i potrzeb. Właściciel produktu może i powinien współpracować z zespołami przy określaniu DoD (Definition of Done), która powinna określać wymaganą staranność testów, ale na tym koniec.


Natomiast rozumiem, życie to życie, jeśli ktoś Cię zmusza do udzielenia takiej odpowiedzi, a Ty chwilowo nie możesz tej osobie powiedzieć, żeby się bujała i najpierw nauczyła czegoś, to podaj 20%. Na 7-osobowy zespół scrumowy, 1,4 testera.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz