środa, 15 kwietnia 2015

70 proc. kontrolowanych przez NIK projektów IT z wadami!

(oryginał przerobionej wiadomości - tutaj)

:-)

"Wady ma 70 proc. oprogramowania, skontrolowanego przez NIK [...] Zaczęła się wiosna i w całym kraju zaroiło się od firm budujących nowe oprogramowanie [...]

Według ustaleń NIK, przystępując do realizacji gigantycznego programu budowy oprogramowania, przemysł IT nie miał przygotowanych procedur, systemu monitorowania jakości robót deweloperskich, ani odpowiednio wyposażonych laboratoriów testowych do badania jakości kodu, wykorzystywanego w pracach tworzenia systemów. W efekcie, do końca 2009 r. nieliczne tylko firmy prowadziły monitoring jakości prac. Nie egzekwowano przekazywania informacji o liczbie i wynikach testów wykonywanych w projektach.

Jaki był efekt tego braku należytego nadzoru nad jakością? Inspektorzy sprawdzili stan 30 spośród 124 inwestycji IT oddanych do użytku od 2008 r. do połowy 2013 r. i ustalili, że "wady i usterki wystąpiły w ponad 70 proc. komponentów sprawdzonych przez NIK". Co gorsza, jedna trzecia tych wad pojawiła się zaraz po wdrożeniu systemu do eksploatacji i trzeba je było natychmiats usuwać. Np. [...] pojawiły się nierówności [...]. Oprogramowania trzeba było rozebrać i ponownie ułożyć. Na [...] dziewięć miesięcy po oddaniu do użytku trzeba było usunąć wierzchnią warstwę interfejsu użytkownika i ułożyć ją na nowo. W aplikacji [...] wady wymagające sfrezowania i ponownego ułożenia wykryto zaś w przeddzień przekazania oprogramowania do użytku."

:-)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz