wtorek, 12 stycznia 2016

Literatura na temat inżynierii wymagań i analizy biznesowej

Inżynieria wymagań ogólnie (po angielsku):
(takich książek jest bardzo wiele - podałem te, które osobiście lubię :-) //BB)
Inżynieria wymagań ogólnie (po polsku):
W ramach książek z szerszego tematu - inżynierii oprogramowania:
Część treści stanowi powtórzenie z podręcznika Requirements, ale jest znacznie szersza. Stanowi dość ogólne spojrzenie na SE - jest tam zarówno o wymaganiach, projektowaniu, UML, narzędziach i zarządzaniu. Obie sa podręcznikami akademickimi, z których korzystają studenci na wielu uniwersytetach świata. Maja też już swoje lata, więc nowinek w nich nie znajdziecie, ale bardzo solidne podstawy jak najbardziej. 
Ta książeczka, autorstwa naszych kolegów, dotyka znacznie szerszego tematu niż inżynieria wymagań, ale nie mogłem się oprzeć pokusie, aby ja tu wymienić. Przede wszystkim ze względu na barwny, wręcz porywający styl i liczne anegdotki. Czytając można się pośmiać. Każdy kto miał przyjemność poznać Bogdana i Boleslawa i posłuchać ich wystąpień może sobie wyobrazić czego się spodziewać. (W. Dąbrowski)
To nie jest książka o wymaganiach, ale ... Jest genialna. Jeśli interesuje Was zarządzanie projektem IT i związane z tym problemy, to jest to lektura obowiązkowa. Jej niezwykłość polega na tym, ze nie jest to podręcznik, ale książka beletrystyczna, która uczy zarządzania projektem. Gwarantuję że jeśli ja weźmiecie do ręki, to trudno będzie Wam ja odłożyć... (W. Dąbrowski)
Analiza biznesowa:
Pozyskiwanie wymagań:
Specyfikacja i dokumentacja wymagań Modelowanie (biznesowe i systemowe):
Jest to jedna z moich ulubionych książek, choć nie dotyka strikte tematyki inżynierii wymagań. Moim zdaniem znakomicie opisuje sama filozofię modelowania i projektowania obiektowego oraz podejścia iteracyjnego do wytwarzania oprogramowania. Jest napisana jasnym, prostym językiem bez zadęcia, a dodatkowo wszelkie „teoretyczne” problemy ilustruje na przykładach. Książka ta stała się już klasyką, czy jak kto woli jest kultowa, i mimo upływu lat nie straciła na aktualności. (W. Dąbrowski)
Tę pozycję pierwszy raz przeczytałem w języku angielskim i choć oba wydania stoją na półce, chętniej sięgam do oryginału. Tytuł tej pozycji może być mylący, gdyż większość treści dotyczy inżynierii wymagań i zarządzania projektem niż wzorców i Java. Książka jest napisana na wyższym poziomie abstrakcji niż pozycja Larmana, i wymaga znajomości UML. To co jest w niej ciekawe, to przedstawienie pojęć i procesów wytwórczych i zarządczych w uporządkowany, formalny sposób opisany za pomocą diagramów UML (W. Dąbrowski)
  • Michał Śmiałek "Zrozumieć UML 2.0"
  • S. Wrycza, B. Marcinkowski "SysML"
  • S. Drejewicz "BPMN"
  • Leszek Maciaszek, "Requirements analysis and system design" - to flagowy przykład podejścia specyfikowania wymagania poprzez projektowanie...

2 komentarze:

  1. Polecam "Specyfikacja oprogramowania. Inżynieria wymagań. Wydanie III" - Karl Wiegers, Joy Beatty

    OdpowiedzUsuń